Answer:
4.8967m
Explanation:
Given the following data;
M = 0.2kg
∆p = 0.58kgm/s
S(i) = 2.25m
Ratio h/w = 12/75
Firstly, we use conservation of momentum to find the velocity
Therefore, ∆p = MV
0.58kgm/s = 0.2V
V = 0.58/2
V = 2.9m/s
Then, we can use the conservation of energy to solve for maximum height the car can go
E(i) = E(f)
1/2mV² = mgh
Mass cancels out
1/2V² = gh
h = 1/2V²/g = V²/2g
h = (2.9)²/2(9.8)
h = 8.41/19.6 = 0.429m
Since we have gotten the heigh, the next thing is to solve for actual slant of the ramp and initial displacement using similar triangles.
h/w = 0.429/x
X = 0.429×75/12
X = 2.6815
Therefore, by Pythagoreans rule
S(ramp) = √2.68125²+0.429²
S(ramp) = 2.64671
Finally, S(t) = S(ramp) + S(i)
= 2.64671+2.25
= 4.8967m
Answer:
Explanation:
Suppose the distance between the two cities is D and the velocity in calm weather is V . The total time taken in two way travel is given by
Total distance / velocity
= 2 D / V
Suppose velocity of wind is v . Then in one way the velocity of airplane will become V + v and in the return trip its velocity will be V - v
Total time taken
= 
= 
= 
= 
= The denominator contains a factor

which is less than one so time calculated will be more than
2D / V
Hence in the second case time taken will be more .
Answer:
Net electric field, 
Explanation:
Given that,
Charge 1, 
Charge 2, 
distance, d = 3.2 cm = 0.032 m
Electric field due to charge 1 is given by :



Electric field due to charge 2 is given by :



The point charges have opposite charge. So, the net electric field is given by the sum of electric field due to both charges as :



So, the electric field strength at the midpoint between the two charges is 91406.24 N/C. Hence, this is the required solution.
Hello there.
<span>It takes 3 minutes to make toast in a 1500 watt toaster. Calculate how much work is done by the toaster.
</span>270,000 J