Answer:
man upward acceleration is 0.14m/s^2
Explanation:
given data:
mass of man = 72 kg
downward force = 360 N
The mass of man of weight 72 kg is hang from two sections of rope, one section pf rope ties around man waist and other section is ties in man hands. when he pulls down the rope with 360 N force then each section of rope pulls with 360 N
we know that
Weight= mass × gravity= 72kg × 9.8 = 705.6N
Force = mass× acceleration
Force= -705.6 + (2 × 358) = 10.4 N

Answer:
30 (kg)
Explanation:
therefore the mass of the ball is 2 so 30 (kg)
Answer:

Explanation:
given data:
wavelength \lambda = 708nm = 708*10^{-9} m
using the following relation:

according to the given information
second and third dark fringe is at same location. so






Answer:
<h3>The answer is 4.29 m/s²</h3>
Explanation:
The acceleration of an object given it's velocity and time taken acting on it can be found by using the formula

From the question
velocity = 30 m/s
time = 7 s
We have

We have the final answer as
<h3>4.29 m/s²</h3>
Hope this helps you
Brian’s Complexity Brian’s Complexity Brian’s Complexity Brian’s Complexity