Answer:
t=0.704s
Explanation:
A child is running his 46.1 g toy car down a ramp. The ramp is 1.73 m long and forms a 40.5° angle with the flat ground. How long will it take the car to reach the bottom of the ramp if there is no friction?
from newton equation of motion , we look for the y component of the speed and look for the x component of the speed. we can then find the resultant of the speed

Vy^2=0+2*9.8*1.73sin40.5
Vy^2=22.021
Vy=4.69m/s
Vx^2=u^2+2*9.81*cos40.5
Vy^2=25.81
Vy=5.08m/s
V=(Vy^2+Vx^2)^0.5
V=47.71^0.5
V=6.9m/s
from newtons equation of motion we know that force applied is directly proportional to the rate of change in momentum on a body.
f=force applied
v=velocity final
u=initial velocity
m=mass of the toy, 0.046
f=ma
f=m(v-u)/t
v=u+at
6.9=0+9.8t
t=6.9/9.81
t=0.704s
A succession of single tones or pitches perceived as a unit is called a melody. It is a linear succesion of tones in music that is seen as one single entity. It is a combination of rhythm, pitch and tonal color. Melodies usually has one ormore motifs or phrases that are being repeated all throughout a composition. Melodies are characterized by the melodic motion it posses , the pitch, intervals between the pitches, continuity and pitch range. Due to the a wide range of melodies that can be made from tones, differet genres of music arise. Examples are Jazz, Rock music, Classical, pop, R&B and the like.
Answer:
The magnitude of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire is 2.18 x
N
The direction of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire is radially inward
Explanation:
given information:
current, I = 3 A
= +6.5 x
C
r = 0.05 m
v = 280 m/s
and direction of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire, we can use the following formula:
F = qvB sin θ
where
F = magnetic force (N)
q = electric charge (C)
v = velocity (m/s)
θ = the angle between the velocity and magnetic field
to find B we use
B = μ
I/2πr
μ
= 4π x
or 1.26 x
N/
, thus
B = 4π x
x 3 / 2π(0.05)
= 1.2 x
T
Now, we can calculate the magnitude force
F = qvB sin θ
θ = 90°, because the speed and magnetic are perpendicular
F = 6.5 x
x 280 x 1.2 x
sin 90°
= 2.18 x
N
Using the hand law, the magnetic direction is radially inward
Answer:
his is an example of the transformation of gravitational potential energy into kinetic energy
Explanation:
The game of juggling bowling is a clear example of the conservation of mechanical energy,
when the bolus is in the upper part of the path mechanical energy is potential energy; As this energy descends, it becomes kinetic energy where the lowest part of the trajectory, just before touching the hand, is totally kinetic.
At the moment of touching the hand, a relationship is applied that reverses the value of the speed, that is, now it is ascending and the cycle repeats.
Therefore this is an example of the transformation of gravitational potential energy into kinetic energy
Answer:
The end of the meter stick with the deflated balloon should have risen into the air. ... The only way the balloon could have lost mass is if the air that was inside it has mass. With this experiment you have shown that air takes up space and has mass, so you have proven that air is matter.
Explanation: