I made the drawing in the attached file.
I included two figures.
The upper figure shows the effect of:
- multiplying vector A times 1.5.
It is drawn in red with dotted line.
- multiplying vector B times - 3 .
It is drawn in purple with dotted line.
In the lower figure you have the resultant vector: C = 1.5A - 3B.
The method is that you translate the tail of the vector -3B unitl the point of the vector 1,5A, preserving the angles.
Then you draw the arrow that joins the tail of 1,5A with the point of -3B after translation.
The resultant arrow is the vector C and it is drawn in black dotted line.
Answer:
Part a) When collision is perfectly inelastic

Part b) When collision is perfectly elastic

Explanation:
Part a)
As we know that collision is perfectly inelastic
so here we will have

so we have

now we know that in order to complete the circle we will have


now we have

Part b)
Now we know that collision is perfectly elastic
so we will have

now we have


Answer:
The distance of separation is 
Explanation:
The mass of the each ball is 
The negative charge on each ball is 
Now we are told that the lower ball is restrained from moving this implies that the net force acting on it is zero
Hence the gravitational force acting on the lower ball is equivalent to the electrostatic force i.e

=> 
here k the the coulomb's constant with a value 
So
![0.01 * 9.8 = \frac{ 9*10^9 *[1*10^{-6} * 1*10^{-6}]}{d}](https://tex.z-dn.net/?f=0.01%20%2A%209.8%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B%209%2A10%5E9%20%2A%5B1%2A10%5E%7B-6%7D%20%2A%201%2A10%5E%7B-6%7D%5D%7D%7Bd%7D)

m = mass = 5 kg
= initial velocity = 100 m/s
= final velocity = ?
I = impulse = 30 Ns
Using the impulse-change in momentum equation
I = m(
-
)
30 = 5 (
- 100)
= 106 m/s
Answer:
Part A - 3N/m
Part B - see attachment
Part C - 4.9 × 10-³J
Part D - E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh
Explanation:
This problem requires the knowledge of simple harmonic motion for cimplete solution. To find the spring constant in part A the expression relating the force applied to a spring and the resulting stretching of the spring (hooke's law) is required which is F = kx.
The free body diagram can be found in the attachment. Fp(force of pull), Ft(Force of tension) and W(weight).
The energy stored in the pring as a result of the stretching of d = 5.7cm is 1/2kd².
Part D
Three forces act on the spring-monkey system and they do work in different forms: kinetic energy 1/2mv² , elastic potential
energy due to the restoring force in the spring or the tension force 1/2kd², and the gravitational potential energy mgh of the position of the system. So the total energy of the system E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh.