I would have to say that it is Y
With gravitational acceleration at 9.8, initial height at 3.5m and distance at 22m the initial horizontal velocity is 26.03 ms and the flight time is .845 seconds
On comparing values , we see that student which has the largest percent error is <u>A. Student 4: 9.61 m/s2
.</u>
<u>Explanation:</u>
Here, we have Four students measured the acceleration of gravity. The accepted value for their location is 9.78m/s2. Let's calculate which student’s measurement has the largest percent error :
<u>A. Student 4: 9.61 m/s2
</u>
Percentage of error =
%.
<u>B. Student 3: 9.88 m/s2
</u>
Percentage of error =
%.
<u>C. Student 2: 9.79 m/s2
</u>
Percentage of error =
% .
<u>D. Student 1: 9.78 m/s2</u>
Percentage of error =
% .
On comparing values , we see that student which has the largest percent error is <u>A. Student 4: 9.61 m/s2
.</u>
Answer:
R₂ / R₁ = D / L
Explanation:
The resistance of a metal is
R = ρ L / A
Where ρ is the resistivity of aluminum, L is the length of the resistance and A its cross section
We apply this formal to both configurations
Small face measurements (W W)
The length is
L = W
Area
A = W W = W²
R₁ = ρ W / W² = ρ / W
Large face measurements (D L)
Length L = D= 2W
Area A = W L
R₂ = ρ D / WL = ρ 2W / W L = 2 ρ/L
The relationship is
R₂ / R₁ = 2W²/L
Answer: C
14.75g
Explanation:
Given that the half life time = 60.5s
Let No = initial mass = 59g
N = decayed mass
At time t = 0, No = 59g
At time t = 60.5s,
N = No/2 = 59/2
= 29.5g
At time t = 121
N = 29.5/2 = 14.75g
Therefore N = 14.75g