<span>The viewer travels through the electron cloud, then the nucleus, and then the electron cloud again.</span>
Answer:
<h2>a)
Nathan's acceleration is 5 m/s²
</h2><h2>b)
Nathan's displacement during this time interval is 15.625 m</h2><h2>
c) Nathan's average velocity during this time interval is 6.25 m/s</h2>
Explanation:
a) We have equation of motion v = u + at
Initial velocity, u = 0 m/s
Final velocity, v = 12.5 m/s
Time, t = 2.5 s
Substituting
v = u + at
1.25 = 0 + a x 2.5
a = 5 m/s²
Nathan's acceleration is 5 m/s²
b) We have equation of motion s = ut + 0.5 at²
Initial velocity, u = 0 m/s
Acceleration, a = 5 m/s²
Time, t = 2.5 s
Substituting
s = ut + 0.5 at²
s = 0 x 2.5 + 0.5 x 5 x 2.5²
s = 15.625 m
Nathan's displacement during this time interval is 15.625 m
c) Displacement = 15.625 m
Time = 2.5 s
We have
Displacement = Time x Average velocity
15.625 = 2.5 x Average velocity
Average velocity = 6.25 m/s
Nathan's average velocity during this time interval is 6.25 m/s
= Heat released to cold reservoir
= Heat released to hot reservoir
= maximum amount of work
= temperature of cold reservoir
= temperature of hot reservoir
we know that

eq-1
maximum work is given as
=
- 
using eq-1
=
- 
Answer:
minimum power should be used to operate the air conditioner is 4000 W
Explanation:
given data
students n = 160
power p = 125 W
COP = 5.0
to find out
what minimum power should be used
solution
we know the COP formula that is given below
COP = students × power / minimum power
minimum power = n × p / COP
put all value
minimum power = n × p / COP
minimum power = 160 × 125 / 5
minimum power = 4000 W
minimum power should be used to operate the air conditioner is 4000 W
Answer:The objects in order from least to greatest potential energy:
3<1<4<2
Explanation:
1. Potential energy of a 15-kilogram stone found at a height of 3 meters:

2. Potential energy 10 kilograms of water stored at a height of 9 meters:

3. Potential energy 1-kilogram ball located 20 meters in the air:

4. Potential energy box of books weighing 25 kilograms placed on a shelf 2 meters high:

The objects in order from least to greatest potential energy:
3<1<4<2