Answer:
Pressure is equal to the ratio of thrust to the area in contact. Upthrust is a force exerted by the fluids on an object placed in the fluid . Upthrust acts in upward direction.
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The velocity is
in positive x -direction
The speed is 
Explanation:
From the question we are told that
The distance from the house to truck is D = 20 m
The distance traveled back to retrieve wind-blown hat is d = 15
The distance from the wind-blown hat position too the truck is k = 20 m
The total time taken is t = 75 s
Generally when calculating the displacement the Justin's backward movement to collect his wind - blown hat is taken as negative
Generally Justin's displacement is mathematically represented as

=> 
Generally the average velocity is mathematically represented as

=> 
=>
Generally the distance covered by Justin is mathematically represented as

=> 
=> 
Generally Justin's average speed over a 75 s period is mathematically represented as

=> 
=> 
Answer:u=97.41m/s
Explanation:
Given
inclination 
Horizontal distance travel by Particle 
Vertical height 
Let u be the initial velocity
calculating vertical distance

-------1
Calculating horizontal distance


put value of t in equation 1





at 


Assuming constant acceleration, the distance travelled in the first 4.5s is:
0.5*5.0*4.5 = 11.25m
The distance travelled in the next 4.5s is:
5.0*4.5 = 22.5m
The total distance travelled is:
11.25 + 22.5 = 33.75m
Answer:
The mass of Neptunium is 237.054 u.
Explanation:
Given that,
Mass of Americium = 241.05682 u
Mass of alpha particle = 4.00260 u
The equation is,

Let the mass of Neptunium is m.
Since the mass remain same.
We need to calculate the mass of Neptunium
Using formula of mass
Mass of Neptunium = Mass of Americium -Mass of alpha particle
Put the value into the formula


Hence, The mass of Neptunium is 237.054 u.