R=U^2/P=120*120/40=360 ohm
P2=U2^2/R=132*132/360=48.4 w
power increase ratio (48.4-40)/40=21%
Answer:
15.71 m/s
Explanation:
We are given;
Time; t = 0.2 s
Radius; r = 0.5 m
The circumference will give us the distance covered.
Formula for circumference is 2πr
Thus; Distance = 2πr = 2 × π × 0.5 = π
Linear speed = distance/time = π/0.2 = 15.71 m/s
If you are asking what the volume of the cube is it would be 20.3 - 17.5 ml so 2.8 ml.
Answer:
The electric field strength is 
Solution:
As per the question:
Area of the electrode, 
Charge, q = 50 nC = ![50\times 10^{- 9} C[/etx]Distance, x = 2 mm = [tex]2\times 10^{- 3} m](https://tex.z-dn.net/?f=50%5Ctimes%2010%5E%7B-%209%7D%20C%5B%2Fetx%5D%3C%2Fp%3E%3Cp%3EDistance%2C%20x%20%3D%202%20mm%20%3D%20%5Btex%5D2%5Ctimes%2010%5E%7B-%203%7D%20m)
Now,
To calculate the electric field strength, we first calculate the surface charge density which is given by:

Now, the electric field strength of the electrode is:

where



Answer:
Cis, Trans.
Explanation:
Rhodopsin also known as visual purple, pigment which contains sensory protein that helps to convert light into an electrical signal. Rhodopsin present in wide range of organisms from bacteria to vertebrates.
Rhodopsin is composed of opsin, and 11-cis-retinaldehyde which is derived from vitamin A. When the eye contact with light the 11-cis component converted to all trans-retinal, which results in the changes in configuration fundamental in the rhodopsin molecule.