From Alyssa's point of view, the water balloon is at first at rest and then gets thrown with a velocity of 23m/s. Therefore the balloon will have a speed of 23m/s for Alyssa.
At the same time, Naya is watching, and she sees the balloon at the beginning moving at a speed of 14m/s along with Alyssa, and then pushed forward of other 23m/s. Therefore, from her point of view, the balloon will have a speed of 14+23 = 37m/s.
Hence, the correct answer is <span>D) The speed of the balloon is 23 m/s for Alyssa and 37 m/s for Naya.
</span>
Answer:
h = 20.36[m]
Explanation:
To solve this problem we must calculate the perimeter (length of a circumference) of the circumference, which is denoted by the following equation:
L = 2*π*r
where:
r = radius = 0.9[m]
π = 3.1416
L = 2*(3.1416)*(0.9)
L = 5.654[m]
Now we know that the pulley or circumference had to rotate 3.6 times to get the water out of the well. In this way the depth of the well can be calculated by means of the following equation:
h = 3.6*L
h = 3.6*5.654
h = 20.36[m]
Answer:
B. there would be a global rise in temperatures
Hence, global warming
Explanation:
hope this helped! :D
If speed = distance/time , then time = speed/distance.
So...
Speed of light = 3*10^8(m/s)
Average distance from Earth to Sun = 149.6*10^9(m)
Therefore, t=(3*10^8(m/s))/(149.6*10^9(m))
I hope this was a helpful explanation, please reply if you have further questions about the problem.
Good luck!