Answer:
6.5 m/s^2
Explanation:
The net force acting on the yo-yo is
F_net = mg-T
ma=mg-T
now T= mg-ma
net torque acting on the yo-yo is
τ_net = Iα
I= moment of inertia (= 0.5 mr^2 )
α = angular acceleration
τ_net = 0.5mr^2(a/r)
Tr= 0.5mr^2(a/r)
(mg-ma)r=0.5mr^2(a/r)
a(1/2+1)=g
a= 2g/3
a= 2×9.8/3 = 6.5 m/s^2
Answer:

Explanation:
Mass of the ship (m) = 6.9 × 10⁷ kg
Speed of the ship (v) = 33 km/h
First, let us convert the speed from km/h to m/s using the conversion factor.
We know that, 1 km/h = 5/18 m/s
So, 33 km/h = 
Now, we know, the momentum of an object only depends on its mass and speed. Momentum is independent of the length of the object.
So, here, length of the ship doesn't play any role in the determination of the momentum.
Magnitude of momentum of the ship = Mass × Speed
= 
= 
Therefore, the magnitude of ship's momentum is
.
Answer:
So length of pendulum is 143.129 m
Explanation:
We have given period of simple pendulum is 2 sec
We have to find the length of simple pendulum
Let the length of pendulum is l
Acceleration due to gravity
is
Time period is given by 
So 

Squaring both side

l =143.129 m
So length of pendulum is 143.129 m