Answer:
(10 m/s²) (50 m) = (10 m/s²) H + ½ (4 m/s)²
Explanation:
Initially, the orange has only gravitational potential energy.
As the orange falls, it has a combination of potential energy and kinetic energy.
Energy is conserved, so initial energy = final energy:
PE₀ = PE + KE
mgH₀ = mgH + ½ mv²
gH₀ = gH + ½ v²
Plugging in values:
(10 m/s²) (50 m) = (10 m/s²) H + ½ (4 m/s)²
Answer:
at the highest point of the path the acceleration of ball is same as acceleration due to gravity
Explanation:
At the highest point of the path of the ball the speed of the ball becomes zero as the acceleration due to gravity will decelerate the motion of ball due to which the speed of ball will keep on decreasing and finally it comes to rest
So here we will say that at the highest point of the path the speed of the ball comes to zero
now by the force diagram we can say that net force on the ball due to gravity is given by

now the acceleration of ball is given as


so at the highest point of the path the acceleration of ball is same as acceleration due to gravity
Answer:
Magnitude of the force is 2601.9 N
Explanation:
m = 450 kg
coefficient of static friction μs = 0.73
coefficient of kinetic friction is μk = 0.59
The force required to start crate moving is
.
but once crate starts moving the force of friction is reduced
.
Hence to keep crate moving at constant velocity we have to reduce the force pushing crate ie
.
Then the above pushing force will equal the frictional force due to kinetic friction and constant velocity is possible as forces are balanced.
Magnitude of the force

Answer:
2.93 A
Explanation:
From Ohm's law V = IR where V = voltage = 12 V, I = current = ? and R = resistance = 4.1 Ω.
So, the current in each quadraphonic stereo circuit is I = V/R = 12 V/4.1 Ω = 2.93 A