the correct answer is 27 hours per week :) hope this helps
Answer:
a) Impulse |J|= 219.4 kgm/s
b) Force F = 2672 N
Explanation:
Given
Height of fall h = 0.50 m
Mass M = 70 kg
Period of collision t = 0.082 s
Solution
The final velocity of the person v is zero since the person will come to rest.
The initial velocity of the person can be calculated by using the "law of conservation of energy".
Initial Kinetic energy = Final potential energy

a) Impulse
J = final momentum - initial momentum

Magnitude of impulse

b) Force

' W ' is the symbol for 'Watt' ... the unit of power equal to 1 joule/second.
That's all the physics we need to know to answer this question.
The rest is just arithmetic.
(60 joules/sec) · (30 days) · (8 hours/day) · (3600 sec/hour)
= (60 · 30 · 8 · 3600) (joule · day · hour · sec) / (sec · day · hour)
= 51,840,000 joules
__________________________________
Wait a minute ! Hold up ! Hee haw ! Whoa !
Excuse me. That will never do.
I see they want the answer in units of kilowatt-hours (kWh).
In that case, it's
(60 watts) · (30 days) · (8 hours/day) · (1 kW/1,000 watts)
= (60 · 30 · 8 · 1 / 1,000) (watt · day · hour · kW / day · watt)
= 14.4 kW·hour
Rounded to the nearest whole number:
14 kWh
Answer:
15.1°
Explanation:
The horizontal velocity of the hockey puck is constant during the motion, since there are no forces acting along this direction:

Instead, the vertical velocity changes, due to the presence of the acceleration due to gravity:
(1)
where
is the initial vertical velocity
g = 9.8 m/s^2 is the gravitational acceleration
t is the time
Since the hockey puck falls from a height of h=2.00 m, the time it needs to reach the ground is given by

Substituting t into (1) we find the final vertical velocity

where the negative sign means that the velocity is downward.
Now that we have both components of the velocity, we can calculate the angle with respect to the horizontal:

Answer:
The mass of Laura and the sled combined is 887.5 kg
Explanation:
The total force due to weight of Laura and friction on the sled can be calculated as follows;

= (400 + 310) N
= 710 N
From Newton's second law of motion, "the rate of change of momentum is directly proportional to the applied force.

where;
is mass of Laura and
is mass of sled
Mass of Laura and the sled combined is calculated as follows;

given
V = Δv = 4-0 = 4m/s
t = 5 s

Therefore, the mass of Laura and the sled combined is 887.5 kg