<u>Answer:</u>
Mass of base ball
<u>Explanation:</u>
Circumference of baseball = 2πr = 23 cm
So radius of baseball = 3.66 cm =
m
Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.
Mass of proton =
kg
Diameter of proton =
m
Radius of proton =
m
Volume of ball = 
Now substituting all values in Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.


So mass of base ball
Answer:
a) The maximum possible acceleration the truck can give the SUV is 7.5 meters per second squared
b) The force of the SUV's bumper on the truck's bumper is 18000 newtons
Explanation:
a) By Newton's second law we can find the relation between force and acceleration of the SUV:

With F the maximum force the truck applies to the SUV, m the mass of the SUV and a the acceleration of the SUV; solving for a:

b) Because at this acceleration the truck's bumper makes a force of 18000 N on the SUV’s bumper by Third Newton’s law the force of the SUV’s bumper on the truck’s bumper is 18000 N too because they are action-reaction force pairs.
Answer:
275 kPa
Explanation:
mass of the gas=m=1.5 kg
initial volume if the gas=V₁=0.04 m³
initial pressure of the gas= P₁=550 kPa
as the condition is given final volume is double the initial volume
V₂=final volume
V₂=2 V₁
As the temperature is constant
T₁=T₂=T
=
putting the values in the equation.
=
P₂=
P₂=
P₂=275 kPa
So the final pressure of the gas is 275 kPa.
As absurd as the concept is, we must assume that a croissant
can fall 300.5 meters through the moisture-laden, perfumed and
polluted Parisian air with no air resistance whatsoever.
Acceleration due to gravity on Earth: 9.8 m/s²
Distance in clean,
unimpeded free-fall = (1/2) (acceleration) x (time²)
300.5 m = (1/2) (9.8 m/s²) (T²)
Divide each side
by (4.9 m/s²): (300.5 m) / (4.9 m/s²) = T²
Take the square root
of each side: T = √(300.5/4.9) (s²)
= 7.831 seconds .
Answer:
Check the explanation
Explanation:
given
R = 1.5 cm
object distance, u = 1.1 cm
focal length of the ball, f = -R/2
= -1.5/2
= -0.75 cm
let v is the image distance
use, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/(-0.75) - 1/(1.1)
v = -0.446 cm <<<<<---------------Answer
magnification, m = -v/u
= -(-0.446)/1.1
= 0.405 <<<<<<<<<---------------Answer
The image is virtual
The image is upright
given
R = 1.5 cm
object distance, u = 1.1 cm
focal length of the ball, f = -R/2
= -1.5/2
= -0.75 cm
let v is the image distance
use, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/(-0.75) - 1/(1.1)
v = -0.446 cm <<<<<---------------Answer
magnification, m = -v/u
= -(-0.446)/1.1
= 0.405 <<<<<<<<<---------------Answer
Kindly check the diagram in the attached image below.