(a) work=Fd
<span>345x24=8280J </span>
<span>(b) work=Force of friction*d </span>
<span>Force of friction =coefficient*normal force=.22x1.5x10^3=330 </span>
<span>330*d=7920J </span>
<span>(c) net work =8280-7920=360J</span>
Answer:
(a) 
(b) P = 6309.6981 W
(c) Value in above part is described as minimum because there would have been power loss in the actual system to achieve this acceleration from the state of rest.
Explanation:
Given:
mass of car, m = 1140 kg
expression of acceleration, 
where "t" is time in seconds
initial time, 
final time, 
(a)
We know,




Kinetic Energy
∴


(b)
We know,
Power


P = 6309.6981 W
(c)
Value in above part is described as minimum because there would have been power loss in the actual system to achieve this acceleration from the state of rest.
Answer:
The gravitational force between them quadruples
Explanation:
According to law of gravitation, the force of attraction (F) between two masses m1 and m2 is directly proportional to the product of the masses and inversely proportional to the square of the distance(r) between them. Mathematically,
F1 = Gm1m2/r²... 1
If their masses doubles, the formula becomes;
F2 = G(2m1)(2m2)/r²
F2 = 4Gm1m2/r² ... 2
Dividing equation 2 by 1, we have;
F2/F1 = {4Gm1m2/r²}÷{Gm1m2/r²}
F2/F1 = 4Gm1m2/r²×r²/Gm1m2
F2/F1 = 4
F2 = 4F1
The gravitational force between the masses when they doubles quadruples.
Answer:
a. The temperature of the copper changed more than the temperature of the water.
Explanation:
Because we're only considering the isolated system cube-water, the heat of the system should be constant, that implies the heat the cube loses is equal the heat the water gains (because by zero law of thermodynamics heat (Q) flows from hot body to cold body until reach thermal equilibrium and T1>T2). So:
(1)
But Q is related with mass (m), specific heat (c) and changes in temperature (
)in the next way:
(2)
Using (2) on (1):



Because we have an equality and 0.385 < 4.186 then
to conserve the equality
Answer:
the function varies linearly with the radius of the disk, so the smallest period is zero for a radius of zero centimeters
Explanation:
This system performs a simple harmonic movement where the angular velocity is given by
w = √ k / I
Where k is the constant recovered from the axis of rotation and I is the moment of inertia of the disk
The expression for the moment of inertia is
I = 1/2 m r²
Angular velocity, frequency and period are related
w = 2π f = 2π / T
Substituting
2π / T = √ k / I
T = 2π √ I / k
T = 2π √ (½ m r² / k)
T = (2π √m / 2k) r
We can see that the function varies linearly with the radius of the disk, so the smallest period is zero for a radius of zero centimeters