Answer:
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Explanation:
By applying Bernoulli equation between point 1 and 2

At the point 1
P₁=0 ( Gauge pressure)
V₁= 0 m/s
Z₁=3 m
At point 2
P₂=0 ( Gauge pressure)
Z₂= 0 m/s

Now by putting the values




V₂= 5.42 m/s
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Answer:

Explanation:
The word 'nun' for thickness, I will interpret in international units, that is, mm.
We will begin by defining the intensity factor for the steel through the relationship between the safety factor and the fracture resistance of the panel.
The equation is,

We know that
is 33Mpa*m^{0.5} and our Safety factor is 2,

Now we will need to find the average width of both the crack and the panel, these values are found by multiplying the measured values given by 1/2
<em>For the crack;</em>

<em>For the panel</em>

To find now the goemetry factor we need to use this equation

That allow us to determine the allowable nominal stress,


\sigma_{allow} = 208.15Mpa
So to get the force we need only to apply the equation of Force, where



That is the maximum tensile load before a catastrophic failure.
Answer:

Explanation:
Apply Faraday's Newmann Lenz law to determine the induced emf in the loop:

where:
variation of the magnetic flux
is the variation of time
#The magnetic flux through the coil is expressed as:

Where:
N- number of circular loops
A-is the Area of each loop(
)
B-is the magnetic strength of the field.
- is the angle between the direction of the magnetic field and the normal to the area of the coil.

=0.0250T/s is given as rate at which the magnetic field increases.
#Substitute in the emf equation:

Hence, the induced emf is 
If the scale reads 650N, then the mass of whoever it is standing on the scale is
(weight) / (gravity) = (650N) / (9.8 m/s²) = 66.3 kilograms .
It's not MY mass, even if I'm the one standing on the scale.
If I stand on a scale and it reads 650 N, the scale is broken.