Answer:
1320336992.2512 m²
1320.33 kilometers or 509.79 miles
Explanation:
Energy transferred by the sun

Energy required by the United States is
(assumed)
Power

Area

Area of the solar collector would be 1320336992.2512 m²
Converting to km²


Converting to mi²


Each side of the square would be 1320.33 kilometers or 509.79 miles
You did not include the quesetion, but I can help you to understand the problem and how to find the relevant information.
1) The angle of 13° with which the shark ascends meets this:
Vertical ascending velocity = 0.85m/s * sin(13°)
Horizontal velocity = 0.85m/s * cos(13°)
2) The length swan by the shark ascending meets this
Vertical ascending length = 50 m
Horizontal length, y:

From that y = 50 * tan(13°)
=> y = 11.54 m.
3) Conclusions:
1) The shark run 50 m vertically upward and 11.54 m horizontally.
2) The length of the path run by the shark may be calculated using Pythagoras' theorem:
hypotenuse^2 = (50m)^2 + (11.54m)^2 = 2633.25m^2
hypotenuse = 51.35m
So, the shark swan 51.35 m to reach the surface.
Answer:
50000 N
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Mass (m) of bullet = 0.050 kg
velocity (v) = 400 m/s
Distance (s) = 0.080 m
Force (F) =?
Next, we shall determine the acceleration of the bullet. This can be obtained as follow:
Initial velocity (u) = 0 m/s
Final velocity (v) = 400 m/s
Distance (s) = 0.080 m
Acceleration (a) =?
v² = u² + 2as
400² = 0 + (2 × a × 0.08)
160000 = 0 + 0.16a
160000 = 0.16a
Divide both side by 0.16
a = 160000 / 0.16
a = 1×10⁶ m/s²
Finally, we shall determine the force exerted by the bullet on the target. This can be obtained as follow:
Mass (m) of bullet = 0.050 kg
Acceleration (a) of bullet = 1×10⁶ m/s²
Force (F) =?
F = ma
F = 0.050 × 1×10⁶
F = 50000 N
Thus, the bullet exerted a force of 50000 N on the target.
Answer:
the internal energy of the gas is 433089.52 J
Explanation:
let n be the number of moles, R be the gas constant and T be the temperature in Kelvins.
the internal energy of an ideal gas is given by:
Ein = 3/2×n×R×T
= 3/2×(5.3)×(8.31451)×(24 + 273)
= 433089.52 J
Therefore, the internal energy of this gas is 433089.52 J.
Explanation:
It is given that,
Mass of the crate, m = 50 kg
Force acting on the crate, F = 10 N
Angle with horizontal, 
Let N is the normal force acting on the crate. Using the free body diagram of the crate. It is clear that,


N = 486.57 N
or
N = 487 N
If a is the acceleration of the crate. The horizontal component of force is balanced by the applied forces as :




or

So, the normal force the crate and the magnitude of the acceleration of the crate is 487 N and
respectively.