Answer:
Solution given;
load =600N
effort=?
load distance: 0.6m
effort distance;2.6m
we have
load *load distance :effort *effort distance
0.6*600=effort *2.6
360/2.6=effort
effort:138.46N
<u>R</u><u>e</u><u>q</u><u>u</u><u>i</u><u>r</u><u>e</u><u>d</u><u> </u><u>e</u><u>f</u><u>f</u><u>o</u><u>r</u><u>t</u><u> </u><u>i</u><u>s</u><u> </u><u>1</u><u>3</u><u>8</u><u>.</u><u>5</u><u>N</u><u>.</u>
Answer:
The frequency of sound heard by the boy is 1181 Hz.
Explanation:
Given that,
Frequency of sound from alarm 
Speed = -8.25 m/s
Negative sign show the boy riding away from the car
Speed of sound = 343
We need to calculate the heard frequency
Using formula of frequency

Where,
= frequency of source
= speed of observer
= speed of source
= speed of sound
Put the value into the formula

here, source is at rest


Hence, The frequency of sound heard by the boy is 1181 Hz.
For nuclear reactions, we determine the energy dissipated from the process from the Theory of relativity wherein energy is equal to the mass defect times the speed of light. We calculate as follows:
E = mc^2 = 0.187456 (3x10^8)^2 = 1.687x10^16 J
Hope this answers the question.
Keeping in mind that the conversion between calories and Joules is

we can write the conversion factor using the kilocalories:

The energy released in our problem is
so we can set a simple proportion to find its equivalent in kcal:

from which we find:
Answer:
a) m = 3 for λ1 and m= 2 for λ2 will overlap since they have the same values
b) At what angle does this overlap occur = 34.54 degree
Explanation:
The detailed steps and appropriate formula is as shown in the attachment.