Answer:
The magnitude of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire is 2.18 x
N
The direction of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire is radially inward
Explanation:
given information:
current, I = 3 A
= +6.5 x
C
r = 0.05 m
v = 280 m/s
and direction of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire, we can use the following formula:
F = qvB sin θ
where
F = magnetic force (N)
q = electric charge (C)
v = velocity (m/s)
θ = the angle between the velocity and magnetic field
to find B we use
B = μ
I/2πr
μ
= 4π x
or 1.26 x
N/
, thus
B = 4π x
x 3 / 2π(0.05)
= 1.2 x
T
Now, we can calculate the magnitude force
F = qvB sin θ
θ = 90°, because the speed and magnetic are perpendicular
F = 6.5 x
x 280 x 1.2 x
sin 90°
= 2.18 x
N
Using the hand law, the magnetic direction is radially inward
Answer:
a = 0.5 m/s²
Explanation:
Applying the definition of angular acceleration, as the rate of change of the angular acceleration, and as the seats begin from rest, we can get the value of the angular acceleration, as follows:
ωf = ω₀ + α*t
⇒ ωf = α*t ⇒ α =
= 
The angular velocity, and the linear speed, are related by the following expression:
v = ω*r
Applying the definition of linear acceleration (tangential acceleration in this case) and angular acceleration, we can find a similar relationship between the tangential and angular acceleration, as follows:
a = α*r⇒ a = 0.067 rad/sec²*7.5 m = 0.5 m/s²
Complete question is;
Which of the following can be reduced to a single number in standard form?
A) 3√3 + 5√8
B) 2√5 + 5√45
C) √7 + √9
D) 4√2 + 3√6
Answer:
Only option B) 2√5 + 5√45 can be reduced to a single number
Explanation:
A) For 3√3 + 5√8;
Let's simplify it to get;
3√3 + 5√(4 × 2)
From this, we get;
3√3 + (5 × 2)√2 = 3√3 + 10√2
This is 2 numbers and not a single number. Thus it can't be reduced to a single number in standard form.
B) 2√5 + 5√45
Simplifying to get;
2√5 + 5√(9 × 5)
This gives;
2√5 + (5 × 3)√5 = 2√5 + 15√5
Adding the surds gives;
17√5.
This is a single number and thus can be reduced to a single number
C) For √7 + √9
Simplifying, to get;
√7 + 3.
This is 2 numbers and not a single number. Thus it can't be reduced to a single number in standard form.
D) 4√2 + 3√6
Thus can't be simplified further because both numbers inside the square root don't have factors that are perfect squares.
Thus, it remains 2 numbers and not a single number and can't be reduced to a single number in standard form.
Answer:
It will take 4 sec rock to comes its original point
Explanation:
It is given that the rock comes to its original point
So displacement S = 0 m
Initial velocity u = 19.6 m/sec
Acceleration due to gravity 
According to second equation of motion 


t = 4 sec
1. f1 = Vs + Vbat Vs fO
2. f1 = Vs Vs - Vbat fO
3. f1 = Vs Vs + Vbat fO
4. f1 = Vs + Vbat Vs - Vbat fO
5. f1 = 2Vs Vs - Vbat fO
6. f1 = Vs - Vbat Vs fO
7. f1 = Vs - Vbat Vs + Vbat fO
8. f1 = fO
9. f1 = 2Vs Vs + Vbat fO
The observed frequency is
f= (V+Vr) × fO/ (V + Vs)
The speed of the sound is V = Vs
The speed of the receiver is Vr = O
The speed of the source
Vs = -Vbat where negative is the bat which is approaching the wall
Then the correct answer is
f1 = (Vs / (Vs -Vbat)) × fO.