Answer:
Diameter of the cylinder will be 
Explanation:
We have given young's modulus of steel
Change in length 
Length of rod 
Load F = 11100 KN
Strain is given by 
We know that young's modulus 
So 

We know that stress 
So 

So 
Answer:
The inverse frequency is
Explanation:
Given that,
Magnetic field = 20 T
Proportionality constant = 5 Hz/T
Change in magnetic field = 3 T
We know that,

We need to calculate the inverse frequency
Using formula of frequency


Put the value into the formula


Hence, The inverse frequency is
Answer:
- asses disease progression and tissue function
- utilize a biologically active molecule
- utilize a radionuclide tracer
Explanation:
Answer:

Explanation:
According to the statement of the problems, the following identity exists:


After some algebraic handling, the ratio is obtained:


<span>As seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.
Let's assume that both Barbara and Neil start out at coordinate (0,0) and skate for exactly 1 second. Where do they end up?
Barbara is going due south at 5.9 m/s, so she's at (0,-5.9)
Neil is going due west at 1.4 m/s, so he's at (-1.4,0)
Now to see Neil's relative motion to Barbara, compute a translation that will place Barbara back at (0,0) and apply that same translation to Neil. Adding (0,5.9) to their coordinates will do this.
So the translated coordinates for Neil is now (-1.4, 5.9) and Barbara is at (0,0).
The magnitude of Neil's velocity as seen by Barbara is
sqrt((-1.4)^2 + 5.9^2) = sqrt(1.96 + 34.81) = sqrt(36.77) = 6.1 m/s
The angle of his vector relative to due west will be
atan(5.9/1.4) = atan(4.214285714) = 76.7 degrees
So as seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.</span>