Answer:
the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Explanation:
From wave,
v = λf................ Equation 1
Where v = velocity of the wave, λ = wavelength of the wave, f = frequency of the wave.
Given: f = 1200 Hz, λ = 120 cm = 1.2 m
Substitute into equation 1
v = 1200(1.2)
v = 1440 m/s.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave,
make λ the subject of formula in equation 1
λ = v/f............. Equation 2
Given: f = 600 Hz, v = 1440 m/s
Substitute into equation 2
λ = 1440/600
λ = 2.4 m or 240 cm.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave instead, the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
<h2>Answer:</h2>
The refractive index is 1.66
<h2>Explanation:</h2>
The speed of light in a transparent medium is 0.6 times that of its speed in vacuum
.
Refractive index of medium = speed of light in vacuum / speed of light in medium
So
RI = 1/0.6 = 5/3 or 1.66
Answer: Both Technician A and B
Explanation:
There is a similar process in using a pressure transducer and lab scope to using a vacuum gauge.
And also, the pressure transducer can be used to tie any issues to individual cylinders if paired with a second trace consisting of the ignition pattern. Therefore, both Technician A and B are correct.
Potassium belongs to group IA of the elements. This means that it will give up one of its electrons to form the cation K+. Opposite to that is bromine in which it accepts one electrons to form the anion Br-. The binding of these elements will form KBr and is formed from transfer of electron from one element to the other. This is the mechanism of ionic bond formation.
Sound waves (m)
water waves (m)
radio waves (e)
ultraviolet (e)
waves in a wheat field (m)