Answer:
F = - 50 N
Hence, the magnitude of resultant force is 50 N and its direction is leftwards.
Explanation:
The magnitude of the resultant force is always equal to the sum of all forces. While, the direction of resultant force will be equal to the direction of the force with greater magnitude:

considering right direction to be positive:
F₁ = Force applied on right rope = 150 N
F₂ = Force applied on left rope = 200 N
Therefore, the resultant force can be found by using these values in equation:

<u>F = - 50 N</u>
<u>Hence, the magnitude of resultant force is 50 N and its direction is leftwards.</u>
Answer:
t = 2 s
Explanation:
As we know that fish is pulled upwards with uniform maximum acceleration
then we will have

here we know that maximum possible acceleration of so that string will not break is given as

now we have


now for such acceleration we can use kinematics


t = 2 s
Answer:
This is because below 4°c, water unlike other materials becomes less dense when it's temperature is further lowered.
Explanation:
Due to the unusual nature of water; at about 4°c, the behavior of the density of water in relation to its temperature reverses. This means that water becomes less dense as it becomes colder below 4°c. The colder parts therefore floats to the top of the water body while the warmer part sinks allowing the top to freeze and the remaining body below to remain in its liquid state.
The freezing of the top of the lake alone protects the remaining depth of water from freezing by acting as an insulator and preventing further heat loss from the water to the ambient space. If this had not been the case, and water froze all through, marine lives will freeze to death and it will be more difficult to melt the ice come the next summer.
This behavior is due to the hydrogen bonding of the water molecules.
Answer:
C) 20 m/s
Explanation:
Wave: A wave is a disturbance that travels through a medium and transfers energy from one point to another, without causing any permanent displacement of the medium itself. Examples of wave are, water wave, sound wave, light rays, radio waves. etc.
The velocity of a moving wave is
v = λf ............................ Equation 1
Where v = speed of the wave, λ = wave length, f = frequency of the wave.
Given: f = 2 Hz (two complete cycles in one seconds), λ = 10 meters
Substituting these values into equation 1
v = 2×10
v = 20 m/s.
Thus the speed of the wave = 20 m/s
The right option is C) 20 m/s
Answer:
Petroleum
Explanation:
Water has a boiling point of 100°C meaning it will start to boil once the temperature reach 100° Celsius meanwhile
Petroleum's boiling point will change based on which petroleum product it is.
For example
LPG (which is a petroleum product)will boil at 40°C.