The magnetic force exerted by a field E to a charge q is given by F=Eq. In this case, F=4.30*10^4*(6.80mu C). 1mu C=10^-6C, so F=4.30*6.80=10^-2=0.29N. The direction is in the x direction, the direction that the field is applied because the charge is positive.
Answer:
Da=(1/4)Db
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
When s = Da, t = t

When s = Db, t = 2t

Dividing the two equations

Hence, Da=(1/4)Db
Answer:
A: 4 times as much
B: 200 N/m
C: 5000 N
D: 84,8 J
Explanation:
A.
In the first question, we have to caculate the constant of the spring with this equation:

Getting the k:
![k=\frac{m*g}{x} =\frac{0,2[kg]*9,81[\frac{m}{s^{2} } ]}{0,05[m]} =39,24[\frac{N}{m}]](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7Bm%2Ag%7D%7Bx%7D%20%3D%5Cfrac%7B0%2C2%5Bkg%5D%2A9%2C81%5B%5Cfrac%7Bm%7D%7Bs%5E%7B2%7D%20%7D%20%5D%7D%7B0%2C05%5Bm%5D%7D%20%3D39%2C24%5B%5Cfrac%7BN%7D%7Bm%7D%5D)
Then we can calculate how much the spring stretch whith the another mass of 0,2kg:
![x=\frac{m*g}{k} =\frac{0,4[kg]*9,81[\frac{m}{s^{2} } ]}{39,24[\frac{N}{m}]} =0,1[m]\\](https://tex.z-dn.net/?f=x%3D%5Cfrac%7Bm%2Ag%7D%7Bk%7D%20%3D%5Cfrac%7B0%2C4%5Bkg%5D%2A9%2C81%5B%5Cfrac%7Bm%7D%7Bs%5E%7B2%7D%20%7D%20%5D%7D%7B39%2C24%5B%5Cfrac%7BN%7D%7Bm%7D%5D%7D%20%3D0%2C1%5Bm%5D%5C%5C)
The energy of a spring:

For the first case:
![E=\frac{1}{2} *39,24[\frac{N}{m}]*(0,05[m])^{2} =0,049 [J]](https://tex.z-dn.net/?f=E%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A39%2C24%5B%5Cfrac%7BN%7D%7Bm%7D%5D%2A%280%2C05%5Bm%5D%29%5E%7B2%7D%20%3D0%2C049%20%5BJ%5D)
For the second case:
![E=\frac{1}{2} *39,24[\frac{N}{m}]*(0,1[m])^{2} =0,0196 [J]](https://tex.z-dn.net/?f=E%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A39%2C24%5B%5Cfrac%7BN%7D%7Bm%7D%5D%2A%280%2C1%5Bm%5D%29%5E%7B2%7D%20%3D0%2C0196%20%5BJ%5D)
If you take the relation E2/E1 = 4.
B.
We have the next facts:
x=0,005 m
E = 0,0025 J
Using the energy equation for a spring:
⇒![k=\frac{E*2}{x^{2} } =\frac{0,0025[J]*2}{(0,005[m])^{2} } =200[\frac{N}{m} ]](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7BE%2A2%7D%7Bx%5E%7B2%7D%20%7D%20%3D%5Cfrac%7B0%2C0025%5BJ%5D%2A2%7D%7B%280%2C005%5Bm%5D%29%5E%7B2%7D%20%7D%20%3D200%5B%5Cfrac%7BN%7D%7Bm%7D%20%5D)
C.
The potential energy of the diver will be equal to the kinetic energy in the moment befover hitting the watter.
![E=W*h=500[N]*10[m]=5000[J]](https://tex.z-dn.net/?f=E%3DW%2Ah%3D500%5BN%5D%2A10%5Bm%5D%3D5000%5BJ%5D)
Watch out the units in this case, the 500 N reffer to the weighs of the diver almost relative to the earth, thats equal to m*g.
D.
The work is equal to the force acting in the direction of the motion. so we have to do the diference beetwen angles to obtain the effective angle where the force is acting: 47-15=32 degree.
The force acting in the direction of the ramp will be the projection of the force in the ramp, equal to F*cos(32). The work will be:
W=F*d=F*cos(32)*d=10N*cos(32)*10m=84,8J
On comparing values , we see that student which has the largest percent error is <u>A. Student 4: 9.61 m/s2
.</u>
<u>Explanation:</u>
Here, we have Four students measured the acceleration of gravity. The accepted value for their location is 9.78m/s2. Let's calculate which student’s measurement has the largest percent error :
<u>A. Student 4: 9.61 m/s2
</u>
Percentage of error =
%.
<u>B. Student 3: 9.88 m/s2
</u>
Percentage of error =
%.
<u>C. Student 2: 9.79 m/s2
</u>
Percentage of error =
% .
<u>D. Student 1: 9.78 m/s2</u>
Percentage of error =
% .
On comparing values , we see that student which has the largest percent error is <u>A. Student 4: 9.61 m/s2
.</u>