Answer:

Given:
Radius of ball bearing (r) = 1.5 mm = 0.15 cm
Density of iron (ρ) = 7.85 g/cm³
Density of glycerine (σ) = 1.25 g/cm³
Terminal velocity (v) = 2.25 cm/s
Acceleration due to gravity (g) = 980.6 cm/s²
To Find:
Viscosity of glycerine (
)
Explanation:


Substituting values of r, ρ, σ, v & g in the equation:






Answer:
0.3677181864 m
Explanation:
u = Velocity = 1.5 m/s
= Angle = 20°
y = -20 cm
Velocity components


Acceleration components




Time taken is 0.26088 seconds

The distance the beetle travels on the ground is 0.3677181864 m
Answer: apparent weighlessness.
Explanation:
1) Balance of forces on a person falling:
i) To answer this question we will deal with the assumption of non-drag force (abscence of air).
ii) When a person is dropped, and there is not air resistance, the only force acting on the person's body is the Earth's gravitational attraction (downward), which is the responsible for the gravitational acceleration (around 9.8 m/s²).
iii) Under that sceneraio, there is not normal force acting on the person (the normal force is the force that the floor or a chair exerts on a body to balance the gravitational force when the body is on it).
2) This is, the person does not feel a pressure upward, which is he/she does not feel the weight: freefalling is a situation of apparent weigthlessness.
3) True weightlessness is when the object is in a place where there exists not grativational acceleration: for example a point between two planes where the grativational forces are equal in magnitude but opposing in direction and so they cancel each other.
Therefore, you conclude that, assuming no air resistance, a person in this ride experiencing apparent weightlessness.
The average current density in the wire is given by:

where I is the current intensity and A is the cross-sectional area of the wire.
The cross-sectional area of the wire is given by:

where r is the radius of the wire. In this problem,
, so the cross-sectional area is

and the average current density is
