Answer:
H = 109.14 cm
Explanation:
given,
Assume ,
Total energy be equal to 1 unit
Balance of energy after first collision = 0.78 x 1 unit
= 0.78 unit
Balance after second collision = 0.78 ^2 unit
= 0.6084 unit
Balance after third collision = 0.78 ^3 unit
= 0.475 unit
height achieved by the third collision will be equal to energy remained
H be the height achieved after 3 collision
0.475 ( m g h) = m g H
H = 0.475 x h
H = 0.475 x 2.3 m
H = 1.0914 m
H = 109.14 cm
Ans: Dilute the solution
Explanation:
To decrease the over-saturation, dilute the solution. Dilution<span> is the process of decreasing the solute's concentration in the </span>solution. It is<span> usually done by mixing with more solvent. In other words, to </span>dilute<span> a </span>solution<span> means to add more solvent without the addition of more solute.</span>
Answer:
Spring constant, k = 24.1 N/m
Explanation:
Given that,
Weight of the object, W = 2.45 N
Time period of oscillation of simple harmonic motion, T = 0.64 s
To find,
Spring constant of the spring.
Solution,
In case of simple harmonic motion, the time period of oscillation is given by :

m is the mass of object


m = 0.25 kg


k = 24.09 N/m
or
k = 24.11 N/m
So, the spring constant of the spring is 24.1 N/m.
Answer:
option D.
Explanation:
The correct answer is option D.
When an object is in equilibrium torque calculated at any point will be equal to zero.
An object is said to be in equilibrium net moment acting on the body should be equal to zero.
If the net moment on the object is not equal to zero then the object will rotate it will not be stable.