T= 24.5 feet per second. That is the velocity it reaches at the end of its fall
Answer:
-5.1 kg m/s
Explanation:
Impulse is the change in momentum.
Change in momentum= final momentum - initial momentum=m
+m
Plugging in the values= -0.15*24 - (0.15*10) (The motion towards the pitcher is negative as the initial motion is considered to be positive)
Impulse=-5.1 kg m/s (-ve means that it is the impulse towards the pitcher)
Answer:
The end of the meter stick with the deflated balloon should have risen into the air. ... The only way the balloon could have lost mass is if the air that was inside it has mass. With this experiment you have shown that air takes up space and has mass, so you have proven that air is matter.
Explanation:
Answer:

Explanation:
Assuming uniform spread of sound with no significant reflections or absorption. We know that sound intensity varies
where r is the distance
Since intensity is given then when at 3 m


Since we have the constant then at 4m
Intensity, 
Answer:
7.85 m/s^2
Explanation:
linear or tangential acceleration= dv/dt
⇒
=0.83 m/s^2
radial acceleration is given by = 
⇒
= 7.81 m/s^2
total acceleration

putting values we get

= 7.85 m/s^2