Answer:
Rate of change of water will be -6 gallon/minute
Explanation:
We have given water in the tank as the function of time as

We have to find the rate of change of water in the tank at t = 3 minute
For rate of change we have to differentiate both side
So 
At t = 3 minute

Answer:
F = - 59.375 N
Explanation:
GIVEN DATA:
Initial velocity = 11 m/s
final velocity = 1.5 m/s
let force be F
work done = mass* F = 4*F
we know that
Change in kinetic energy = work done
kinetic energy = 
kinetic energy =
= -237.5 kg m/s2
-237.5 = 4*F
F = - 59.375 N
Answer:
x = v₀ cos θ t
, y = y₀ + v₀ sin θ t - ½ g t2
Explanation:
This is a projectile launch exercise, in this case we will write the equations for the x and y axes
Let's use trigonometry to find the components of the initial velocity
sin θ =
/ v₀
cos θ = v₀ₓ / v₀
v_{y} = v_{oy} sin θ
v₀ₓ = vo cos θ
now let's write the equations of motion
X axis
x = v₀ₓ t
x = v₀ cos θ t
vₓ = v₀ cos θ
Y axis
y = y₀ +
t - ½ g t2
y = y₀ + v₀ sin θ t - ½ g t2
v_{y} = v₀ - g t
v_{y} = v₀ sin θ - gt
= v_{oy}^2 sin² θ - 2 g y
As we can see the fundamental change is that between the horizontal launch and the inclined launch, the velocity has components
Answer:
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane is 23.52 m, 24° east of south
Explanation:
given information:
Ricardo walks 27.0 m in a direction 60.0 ∘ west of north, thus
A= 27
Ax = 27 sin 60 = - 23.4
Ay = 27 cos 60 = 13.5
Jane walks 16.0 m in a direction 30.0 ∘ south of west, so
B = 16
Bx = 16 cos 30 = -13.9
By = 16 sin 30 = -8
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane
R = √A²+B² - (2ABcos60)
= √27²+16² - (2(27)(16)(cos 60))
= 23.52 m
now we can use the sines law to find the angle
tan θ = 
= By - Ay/Bx -Ax
= (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
θ = 90 - (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
= 24° east of south
Answer:
1.0125 x 10^19
Explanation:
current flowing through conductive wire= 9mA = 9 x 10^ -3 A
charge passing per 3 min
Q = It
= 9 x 10^ -3 x (3 x 60)
= 1.620 C
no of electrons in charge
Q = ne
1.620 = n x 1.6 x 10 ^ -19
n. = 1.0125 x 10 ^19