not enough information is given to determine the velocity of the object at time to=0.00s
R=U^2/P=120*120/40=360 ohm
P2=U2^2/R=132*132/360=48.4 w
power increase ratio (48.4-40)/40=21%
In elastic
collision, both the kinetic energy and momentum are conserved. Conservation
means that both the kinetic energy and momentum will have the same values
before and after elastic collision.
<span>As the
object A has low mass than object B. Hence upon collision, object B moves
forward, while object A will move backward. So option "C" is correct. </span>
The gravitational potential energy of the brick is 25.6 J
Explanation:
The gravitational potential energy of an object is the energy possessed by the object due to its position in a gravitational field.
Near the surface of a planet, the gravitational potential energy is given by

where
m is the mass of the object
g is the strength of the gravitational field
h is the height of the object relative to the ground
For the brick in this problem, we have:
m = 8 kg is its mass
g = 1.6 N/kg is the strenght of the gravitational field on the moon
h = 2 m is the height above the ground
Substituting, we find:

Learn more about potential energy:
brainly.com/question/1198647
brainly.com/question/10770261
#LearnwithBrainly
<span>A.) If a sideways force of 300 N is applied to the motor, how far will it move sideways?</span>