Answer:
upward force acting = 261.6 N
Explanation:
given,
mass of gibbon = 9.4 kg
arm length = 0.6 m
speed of the swing
net force must provide

force of gravity = - mg

= 
= 
=9 x 29.067
= 261.6 N
upward force acting = 261.6 N
Factors affecting friction
The intensity of friction depends on following factors: i) The area involved in friction. ii) The pressure applied on the surfaces. Force = Pressure ´ Area Frictional force will increase, if the area of contact will increase or if pressure applied on the surface increased.
Methods to reduce friction
i) Polish the contact surface. ii) Put oil or grease so that it fills in the small gaps of the flat parts. iii) Use ball bearings to reduce area of contact between rotating parts.
Lubrication
Following methods can be used to reduce friction: Oil is either thin or viscous. It depends upon SAE No. of oil. (SAE means Society of Automotive Engineers). If we use very viscous oil, it does not reach all the parts. Very thin oil will flows away easily and gets wasted. Grease is used in such cases. It is generally used around ball-bearing. Normal grease or oil is never used where there is high pressure, high temperature and high speed. Special lubricants are used in such cases. In cold season the oil becomes thick and in hot season it becomes thin. Therefore selection of lubrication also depends on the season. It is always advisable to refer operating manual of the equipment before selecting the lubricant.
There are huge losses in the transmission, production and usage of electricity and the reduction of these losses in order to save electricity is called as conservation of energy.
As per the statistics, there is loss of nearly 4% while the transmission of electricity. Like wise during production also, lot of electricity get wasted due to the inefficient material used. None of the production material nor the equipment used have 100% efficiency and thus there is always a possibility of energy wastage.
When it is said that the energy is wasted , it simply means that the energy production which should have been 100% as per calculation is not completely derived from the source due to the inefficient conversion process. For example, a turbine while rotating must convert 100 % of the water energy or water falling on it into electrical energy but the turbine is not able to do so as some of the water is lost or its energy is lost before conversion while going through the mechanical process.
Answer:
Constructive Interference
Explanation:
Answer: 9130 joules
Explanation:
Workdone by wheelbarrow = ?
Time = 11 seconds
Power = 830 watts
Recall that power is the rate of doing work. Thus, power is workdone divided by time taken.
i.e Power = (workdone/time)
830 watts = Workdone / 11 seconds
Workdone = 830 watts x 11 seconds
Workdone = 9130 joules
Thus, 9130 joules of work is required to get the wheelbarrow across the yard.