Answer:
Constructive Interference
Explanation:
Answer:
1.6 s
Explanation:
To find the time in which the potential difference of the inductor reaches 24V you use the following formula:

V_o: initial voltage = 60V
R: resistance = 24-Ω
L: inductance = 42H
V_L: final voltage = 24 V
You first use properties of the logarithms to get time t, next, replace the values of the parameter:

hence, after 1.6s the inductor will have a potential difference of 24V
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to Force of Friction and Torque given by the kinematic equations of motion.
The frictional force by definition is given by

Our values are here,



Replacing,

Consider the center of mass of the body half its distance from the floor, that is d = 0.85 / 2 = 0.425m. The torque about the lower farther corner of the refrigerator should be zero to get the maximum distance, then

Re-arrange for x,





Then we can conclude that 1.42m is the distance traveled before turning.
Answer:
linear acceleration

angular acceleration

Explanation:
As we know that the force due to tension force is upwards while weight of the disc is downwards
so we will have

also we have

now we have


now we have


so we have
linear acceleration

angular acceleration
