Answer:
option A
Explanation:
given,
depth of the sea level = 10 m
g = 10 m/s²
Pressure underwater = ?
we know,
P = ρ g h
where ρ is the density of water which is equal to 1000 kg/m³
h is the depth of sea level
P = ρ g h
P = 1000 x 10 x 10
P = 100000 Pa
P = 100 kPa
Hence, the correct answer is option A
Answer: 0.98m
Explanation:
P = -74 mm Hg = 9605 Pa = 9709N/m^2
= 9605 kg m/s^2/m^2
density of water: rho = 1 g/cc = 1 (10^-3 kg)/(10^-2 m)^-3 = 1000 kg/m^3
Pressure equation: P = rho g h
h = P/(rho g)
h = (9605 kg/m/s^2) / (1000 kg/m^3) / (9.8 m/s^2)
h = 0.98 m
0.98m is the maximum depth he could have been.
Answer:

Explanation:
You can consider that the force that acts over the proton is the same to the force over the electron. This is because the electric force is given by:


where E is the constant electric field between the parallel plates, and is the same for both electron and proton. Also, the charge is the same.
by using the Newton second law for the proton, and by using kinematic equation for the calculation of the acceleration you can obtain:

(it has been used that vp^2 = v_o^2+2ad) where d is the separation of the plates, ap the acceleration of the proton, vp its velocity and mp its mass.
By doing the same for the electron you obtain:

we can equals these expressions for both proton and electron, because the forces qE are the same:

1. Confident in Reasoning: Douglas is truthful of his reasoning skills to yield good judgments.
2. Analytical: <span>Douglas is habitually alert to potential problems and vigilant in anticipating consequences and trying to foresee short-term and long-term outcomes of being primary care taker for his wife. </span>