Answer:
1) The magnetic field outside the loop is zero.
In region III the magnetic fields due to the two wire loops point in the opposite direction andhence cancel each other. Therefore the magnetic field is zero in region I, III and V
The diagram is attached
Answer:
The maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall is 26.7 joules
Explanation:
Potential Energy (PE) = weight of baseball × height = 1.47N × 10m = 14.7Nm = 14.7 joules
Kinetic Energy (KE) = 12 joules
Maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall = PE + KE = 14.7 joules + 12 joules = 26.7 joules
Answer:
Explanation:
Suppose the distance between the two cities is D and the velocity in calm weather is V . The total time taken in two way travel is given by
Total distance / velocity
= 2 D / V
Suppose velocity of wind is v . Then in one way the velocity of airplane will become V + v and in the return trip its velocity will be V - v
Total time taken
= 
= 
= 
= 
= The denominator contains a factor

which is less than one so time calculated will be more than
2D / V
Hence in the second case time taken will be more .
We know the equation of motion v = u+ at, where v is the final velocity, u is the initial velocity, a is the acceleration and t is the time taken.
In this case Final velocity = -3.1 m/s, negative sign indicates it is pointing downward.
acceleration = - 3.7m/
. Negative means acceleration is towards center of planet Mars.
Time taken = 3 seconds

So jumping velocity of Julia = 8 m/s