Answer:

Explanation:
As we know that water from the fountain will raise to maximum height

now by energy conservation we can say that initial speed of the water just after it moves out will be




Now we can use Bernuolli's theorem to find the initial pressure inside the pipe



I would have to say that it is Y
F=ma
For the first (10kg) cart,
12=10a
a=6/5 m/s^2 to the left
For the second (5kg) cart,
8=5a
a=8/5 m/s^2 to the left
Therefore, the lighter (5kg) cart experiences a greater acceleration.
The force of F=10 N produces an extension of

on the string, so the spring constant is equal to

Then the string is stretched by

. The work done to stretch the string by this distance is equal to the variation of elastic potential energy of the string with respect to its equilibrium position:
Explanation:
It is given that,
Magnetic field, B = 0.5 T
Speed of the proton, v = 60 km/s = 60000 m/s
The helical path followed by the proton shown has a pitch of 5.0 mm, p = 0.005 m
We need to find the angle between the magnetic field and the velocity of the proton. The pitch of the helix is the product of parallel component of velocity and time period. Mathematically, it is given by :





So, the angle between the magnetic field and the velocity of the proton is 50.58 degrees. Hence, this is the required solution.