A tennis player who is recovering from an ankle injury and is not allowed to change directions can maintain her cardio fitness level by using the rowing machine, the stationary bike with one leg, or swimming. These activities do not require a change in direction. These activities will not give strain to the injured part.
Anything that's not supported and doesn't hit anything, and
doesn't have any air resistance, gains 9.8 m/s of downward
speed every second, on account of gravity. If it happens to
be moving up, then it loses 9.8 m/s of its upward speed every
second, on account of gravity.
(64.2 m/s) - [ (9.8 m/s² ) x (1.5 sec) ]
= (64.2 m/s) - [ 14.7 m/s ]
= 49.5 m/s . (upward)
Answer:
A) 0.957 J
Explanation:detailed explanation and calculation is shown in the image below
Answer:
W = 172.5 J
Explanation:
given,
mass of the fruit crate = 14.5 kg
initial velocity to lift = 0.500 m/s
increase in the tension = 150 N
lift of crate = 1.15 m
work done by the tension = ?
work done = force x displacement
W = F s cos θ
θ = 0°
W = F s x cos 0
W = 150 x 1.15 x 1
W = 172.5 J
Work done on the crate by the tension force = W = 172.5 J
Answer:
the only effect it has is to create more induced charge at the closest points, but the net face remains zero, so it has no effect on the flow.
Explanation:
We can answer this exercise using Gauss's law
Ф = ∫ e . dA =
/ ε₀
field flow is directly proportionate to the charge found inside it, therefore if we place a Gaussian surface outside the plastic spherical shell. the flow must be zero since the charge of the sphere is equal induced in the shell, for which the net charge is zero. we see with this analysis that this shell meets the requirement to block the elective field
From the same Gaussian law it follows that if the sphere is not in the center, the only effect it has is to create more induced charge at the closest points, but the net face remains zero, so it has no effect on the flow , so no matter where the sphere is, the total induced charge is always equal to the charge on the sphere.