Answer:

Explanation:
If
-
,
are temperatures of gasses and liquid in Kelvins,
and
are thicknesses of gas layer and steel slab in meters,
,
are convection coefficients gas and liquid in
,
is the contact resistance in
,
- and
are thermal conductivities of gas and steel in
,
then: part(a):

using known values:
part(b): Using the rate equation :
the surface temperature 
and 
Similarly


The temperature distribution is shown in the attached image
Answer:
t=0.704s
Explanation:
A child is running his 46.1 g toy car down a ramp. The ramp is 1.73 m long and forms a 40.5° angle with the flat ground. How long will it take the car to reach the bottom of the ramp if there is no friction?
from newton equation of motion , we look for the y component of the speed and look for the x component of the speed. we can then find the resultant of the speed

Vy^2=0+2*9.8*1.73sin40.5
Vy^2=22.021
Vy=4.69m/s
Vx^2=u^2+2*9.81*cos40.5
Vy^2=25.81
Vy=5.08m/s
V=(Vy^2+Vx^2)^0.5
V=47.71^0.5
V=6.9m/s
from newtons equation of motion we know that force applied is directly proportional to the rate of change in momentum on a body.
f=force applied
v=velocity final
u=initial velocity
m=mass of the toy, 0.046
f=ma
f=m(v-u)/t
v=u+at
6.9=0+9.8t
t=6.9/9.81
t=0.704s
Answer:4.05 s
Explanation:
Given
First stone is drop from cliff and second stone is thrown with a speed of 52.92 m/s after 2.7 s
Both hit the ground at the same time
Let h be the height of cliff and it reaches after time t

For second stone
---2
Equating 1 &2 we get





Answer:
Calcium
Explanation:
Because limestone is mainly calcium carbonate, CaCO3, which when heated breaks down to form calcium oxide and carbon dioxide.
Answer:

Explanation:
Given that initially ball moves in the horizontal direction ,it means that the velocity in the vertical direction is zero.
Horizontal distance = 13 m
Vertical distance = 57 cm
Lets take time to cover 57 cm distance in vertical direction is t.
We know that g is the constant acceleration in the vertical direction so we can apply the equation of motion in the vertical direction.

Here 
S= 57 cm

t=0.34 s
Now in the horizontal direction

Here x=13 m
t= 0.34 s
So


So the initial speed of ball is 38.13 m/s.