Weight equals mass times gravitational acceleration=400N, so mass=400/9.8=41kg approx.
Answer:
heat required in pan B is more than pan A
Explanation:
Heat required to raise the temperature of the substance is given by the formula

now we know that both pan contains same volume of water while the mass of pan is different
So here heat required to raise the temperature of water in Pan A is given as


Now similarly for other pan we have


So here by comparing the two equations we can say that heat required in pan B is more than pan A
Answer: 6.284N
Explanation:
Pressure is the ratio of force exerted to cross sectional area of the material.
Pressure = Force/Area
Pressure = 500,000Pa
Area = Πd²/4 where d is the diameter of the hole.
If d = 4mm = 0.004m
Area = Π×0.004²/4
Area = 1.26×10^-5m²
Force = Pressure×Area
Force = 500,000× 1.26×10^-5
F = 6.284N
The gum must be able to withstand 6.284N force
Answer:

Explanation:
The fusion reaction in this problem is

The total energy released in the fusion reaction is given by

where
is the speed of light
is the mass defect, which is the mass difference between the mass of the reactants and the mass of the products
For this fusion reaction we have:
is the mass of one nucleus of hydrogen
is the mass of one nucleus of helium
So the mass defect is:

The conversion factor between atomic mass units and kilograms is

So the mass defect is

And so, the energy released is:

Answer:
Speed of the this part is given as

Also the direction of the velocity of the third part of plate is moving along 135 degree with respect to one part of the moving plate
Explanation:
As we know by the momentum conservation of the system
we will have

here we know that

the momentum of two parts are equal in magnitude but perpendicular to each other
so we will have


now from above equation we have



Also the direction of the velocity of the third part of plate is moving along 135 degree with respect to one part of the moving plate