a) 6.25 rad/s
The law of conservation of angular momentum states that the angular momentum must be conserved.
The angular momentum is given by:

where
I is the moment of inertia
is the angular speed
Since the angular momentum must be conserved, we can write

where we have
is the initial moment of inertia
is the initial angular speed
is the final moment of inertia
is the final angular speed
Solving for
, we find

b) 28.1 J and 35.2 J
The rotational kinetic energy is given by

where
I is the moment of inertia
is the angular speed
Applying the formula, we have:
- Initial kinetic energy:

- Final kinetic energy:

A.
since they do not have a definite volume, this causes it to spread out in the air
Answer:
41.27m/s
Explanation:
According to law of conservation of momentum
m1u1+m2u2 = (m1+m2)v
m1 and m2 are the masses
u1 and u2 are the initial velocities
v is the velocity after impact
Given
m1 = 0.2kg
u1 = 43.7m/s
m2 = 45.9g = 0.0459kg
u2 = 30.7m/s
Required
Velocity after impact v
Substitute the given parameters into the formula
0.2(43.7)+0.0459(30.7) = (0.2+0.0459)v
8.74+1.409 = 0.2459v
10.149 = 0.2459v
v = 10.149/0.2459
v = 41.27m/s
Hence the speed of the golf ball immediately after impact is 41.27m/s
The distance travelled during the given time can be found out by using the equations of motion.
The distance traveled during the time interval is "13810.8 m".
First, we will find the deceleration of the motorcycle by using the first <em>equation of motion</em>:

where,
vi = initial velocity = (518 km/h)
= 143.89 m/s
vf = final veocity = 60 % of 143.89 m/s = (0.6)(143.89 m/s) = 86.33 m/s
a = deceleration = ?
t =time interval = 2 min = 120 s
Therefore,

a = -0.48 m/s²
Now, we will use the second <em>equation of motion </em>to find out the distance traveled (s):

<u>s = 13810.8 m = 13.81 km</u>
<u />
Learn more about the equations of motion here:
brainly.com/question/20594939?referrer=searchResults
The attached picture shows the equations of motion.
DE which is the differential equation represents the LRC series circuit where
L d²q/dt² + Rdq/dt +I/Cq = E(t) = 150V.
Initial condition is q(t) = 0 and i(0) =0.
To find the charge q(t) by using Laplace transformation by
Substituting known values for DE
L×d²q/dt² +20 ×dq/dt + 1/0.005× q = 150
d²q/dt² +20dq/dt + 200q =150