
Actually Welcome to the Concept of the Force and Power.
Since, according to the Newton's law,
Force = mass * Acceleration.
hence, here
Force = 142 N, accelration = 22.75 m/s2
hence, mass = 142/22.75
===> Mass = 6.24 Kg
hence the mass of the shot is 6.24 Kg
Answer:
Rate of change of water will be -6 gallon/minute
Explanation:
We have given water in the tank as the function of time as

We have to find the rate of change of water in the tank at t = 3 minute
For rate of change we have to differentiate both side
So 
At t = 3 minute

I would say its a positive cgarge
Answer:
50.0543248872 ft
Explanation:
F = Load = 20 ton = 
d = Diameter = 1.25 in
= Initial length = 50 ft
= Final length
A = Area = 
Y = Young's modulus = 
Young's modulus is given by

The length during the lift is 50.0543248872 ft
3.Es tarde y mi taxi no llega. Estoy ____.
(5 Points)
preocupada
contenta