Answer:
8, 8 W
Explanation:
The useful power of 1 Light Emitting Diode is

Total power required is 1.6 W
Number of Light Emitting Diodes would be

The number of Light Emitting Diodes is 8.
Power would be

The power that is required to run the Light Emitting Diodes is 8 W
Answer:

Explanation:
When a pair of medial has greater difference between the their individual refractive indices with respect to vacuum then it has a greater deviation between the refracted ray and the incident ray.
According to the Snell's law:

a)

b)


c)

d)

e)

f)


Electric current in a solid metal conductor is caused by the movement of electric charge. An electric current is the flow of electric charge. An electron current, the flow of electrons, contributes to an electric current since the electron 'carries' negative electric charge. The flow of ions also contributes to an electric current in, for example, the electrolyte of an electrochemical cell.
Answer:
Yes, ultraviolet light can turn a rubber into solid due to prolong exposure.
Explanation:
A rubber is a material with an elastic property, causing it to be deform by an external force but takes its shape when the force is removed. Light is an electromagnetic wave which causes the sensation of vision. It transfers energy to a medium during propagation through the medium.
Generally, most light do not cause hardness of a rubber. But an ultraviolet light can cause rubber to become solid over a period of time. This is possible if there is a prolong exposure of the rubber, and because of the evaporation of volatiles in the polymer material. Ultraviolet light are known to cause a rubber to become solid.
Answer:
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Explanation:
By applying Bernoulli equation between point 1 and 2

At the point 1
P₁=0 ( Gauge pressure)
V₁= 0 m/s
Z₁=3 m
At point 2
P₂=0 ( Gauge pressure)
Z₂= 0 m/s

Now by putting the values




V₂= 5.42 m/s
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s