Answer:
0.0002°, 0.1691°, 0.338°
Explanation:
Difference between the two line = 5.97 * 10-⁸m
d = 1 / N
N = 5.0 * 10³
d = 2.0 * 10⁴m
nL = Nsin¤
For first order
588.995 * 10-⁹ = 2.0 * 10-⁴ sin ¤
Sin¤ = 2.944*10-³
¤ = sin-¹ 0.002944
¤ = 0.1687°
First order ¤ =
Sin-¹(589.592*-⁹ / 2.0 * 10-⁴)
Sin-¹ (0.002947) = 0.1689°
Angular separation = 0.1689 - 0.1687 = 0.0002°
Second order ¤ = sin-¹ [2 (589.59*10-⁹ / 2.0*10-⁴)] = sin-¹ (0.005895)
Second order ¤ = 0.3378°
Angular difference = 0.3378° - 0.1687° = 0.1691°
Third order ¤ = sin-¹ [3(589.59*10-⁹ /2.0*10-⁴] = 0.5067°
Angular difference = 0.5067° - 0.1687° = 0.338°
Answer:
45 meters
Explanation:
20 min = 15 meters
So if 20 x 3 = 60
you have to do 3 x 15 !
- which equals to 45 <3
<u>- mark me brainlest pls . </u>
We know that acceleration is change in velocity by time taken for that change.
In this case velocity change is 3.7 m/s
Time taken for this change = 60 ms = 
So acceleration of frog = 
= 61.66 m/
So acceleration of frog is 61.66 m/
o it is evident that frog is capable of remarkable accelerations.
Answer:
-40 kJ
80 kJ
Explanation:
Work is equal to the area under the pressure vs volume graph.
W = ∫ᵥ₁ᵛ² P dV
2.27) Pressure and volume are linearly related. When we graph P vs V, the area under the line is a trapezoid. So the work is:
W = ½ (P₁ + P₂) (V₂ − V₁)
W = ½ (100 kPa + 300 kPa) (0.1 m³ − 0.3 m³)
W = -40 kJ
2.29) Pressure and volume are inversely proportional:
pV = k
The initial pressure and volume are 500 kPa and 0.1 m³. So the constant is:
(500) (0.1) = k
k = 50
The final pressure is 100 kPa. So the final volume is:
(100) V = 50
V = 0.5
The work is therefore:
W = ∫ᵥ₁ᵛ² P dV
W = ∫₀₁⁰⁵ (50/V) dV
W = 50 ln(V) |₀₁⁰⁵
W = 50 (ln 0.5 − ln 0.1)
W ≈ 80 kJ
I would have to say that it is Y