Answer:
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.02%
Explanation:
Using Lambert's law
Let dI / dt = kI, where k is a proportionality constant, I is intensity of incident light and t is thickness of the medium
then dI / I = kdt
taking log,
ln(I) = kt + ln C
I = Ce^kt
t=0=>I=I(0)=>C=I(0)
I = I(0)e^kt
t=3 & I=0.25I(0)=>0.25=e^3k
k = ln(0.25)/3
k = -1.386/3
k = -0.4621
I = I(0)e^(-0.4621t)
I(18) = I(0)e^(-0.4621*18)
I(18) = 0.00024413I(0)
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.2%
<span>10.3 cm
The wavelength will be the distance that light travels in 1 second divided by the frequency of the radiation. Since the over operates at 2.60 ghz, the frequence is 2.6 billion times per second, or 2.60 x 10^9. The speed of light is defined as 299792458 m/s exactly. So
299792458 m/s / 2.60 x 10^9 1/s = 0.10337671 m = 10.337671 cm
Since we only have 3 significant digits, the answer rounds to 10.3 cm</span>
Answer: Part 1: Propellant Fraction (MR) = 8.76
Part 2: Propellant Fraction (MR) = 1.63
Explanation: The Ideal Rocket Equation is given by:
Δv = 
Where:
is relationship between exhaust velocity and specific impulse
is the porpellant fraction, also written as MR.
The relationship
is: 
To determine the fraction:
Δv = 

Knowing that change in velocity is Δv = 9.6km/s and
= 9.81m/s²
<u>Note:</u> Velocity and gravity have different measures, so to cancel them out, transform km in m by multiplying velocity by 10³.
<u />
<u>Part 1</u>: Isp = 450s

ln(MR) = 
ln (MR) = 2.17
MR = 
MR = 8.76
<u>Part 2:</u> Isp = 2000s

ln (MR) = 
ln (MR) = 0.49
MR = 
MR = 1.63
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to the Force from Hooke's law, the force since Newton's second law and the potential elastic energy.
Since the forces are balanced the Spring force is equal to the force of the weight that is


Where,
k = Spring constant
x = Displacement
m = Mass
g = Gravitational Acceleration
Re-arrange to find the spring constant



Just before launch the compression is 40cm, then from Potential Elastic Energy definition



Therefore the energy stored in the spring is 63.72J
<span><span>1.
</span>If the ramp has a length of 10 and has a
mechanical advantage (MA) of 5. Then we need to find the height of the ramp.
Formula:
MA = L / H
Since we already have the mechanical advantage and length, this time we need to
find the height .
MA 5 = 10 / h
h = 10 / 5
h = 2 meters
Therefore, the ramp has a length of 10 meters, a height of 2 meters with a
mechanical advantage of 5.</span>