Please post in English so i or someone else can help you.
Answer:
The ratio (U₁/U₂) = 6
Explanation:
U, the potential energy is given as
U = kqQ/r
k = Coulomb's constant
q = charge we're concerned about
Q = charge of the negative plate of the capacitor
r = distance of q from the negative plate of the capacitor.
For charge q₁
U₁ = kq₁Q/s
U₂ = kq₂Q/2s
But q₂ = q₁/3
U₂ becomes U₂ = kq₁Q/6s
U₁ = kq₁Q/s
U₂ = kq₁Q/6s
(U₁/U₂) = 6
Answer:
Thermal Power = 460W
Explanation:
From Stephan-Boltzmann Law Formula;
P = єσT⁴A
Where,
P = Radiation energy
σ = Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature in Kelvin
є = Emissivity of the material.
A=Area of the emitting body
Now, σ = 5.67 x 10^(-8)
є = 0.6
Temperature = 30°C and coverting to kelvin = 30 + 273 = 303K
Area ; since we are to consider the sides of the human body as 2m and 0.8m,thus area = 2 x 0.8 = 1.6
Thus thermal power = 0.6 x 5.67 x 10^(-8) x303⁴ x 1.6 = 458. 8W
Normally, we approximate to the nearest 10W. Thus, thermal power is approximately 460W
Answer
given,
height of the dam = 15 m
effective area of water = 2.3 x 10⁻³ m²
Using energy conservation


v = 17.15 m/s
discharge of water
Q = A V
Q = 2.3 x 10⁻³ x 17.15
Q = 0.039 m³/s