Answer:
F = 69.3 N
Explanation:
For this exercise we use Newton's second law, remembering that the static friction force increases up to a maximum value given by
fr = μ N
We define a reference system parallel to the floor
block B ( lower)
Y axis
N - W₁-W₂ = 0
N = W₂ + W₂
N = (M + m) g
X axis
F -fr = M a
for block A (upper)
X axis
fr = m a (2)
so that the blocks do not slide, the acceleration in both must be the same.
Let's solve the system by adding the two equations
F = (M + m) a (3)
a =
the friction force has the formula
fr = μ N
fr = μ (M + m) g
let's calculate
fr = 0.34 (2.0 + 0.250) 9.8
fr = 7.7 N
we substitute in equation 2
fr = m a
a = fr / m
a = 7.7 / 0.250
a = 30.8 m / s²
we substitute in equation 3
F = (2.0 + 0.250) 30.8
F = 69.3 N
Answer:

Explanation:
The momentum of the neutron before and after the decay is the same since there's no external force.

#The neutron is initially at rest, so after the decay:

#After decay, the proton has +ve direction with a velocity
while the electron moves in a negative direction with a velocity 
Therefore:

Let the energy released during the decay be Q:

Hence,Kp/Ktot is 5.444x10^(-4)
Answer:
a) 2.5m/s
b) 0.91m/s
c) 0m/s
Explanation:
Average velocity can be said to be the ratio of the displacement with respect to time.
Average speed on the other hand is the ratio of distance in relation to time
Thus, to get the average velocity for the first half of the swim
V(average) = displacement of first trip/time taken on the trip
V(average) = 50/20
V(average) = 2.5m/s
Average velocity for the second half of the swim will be calculated in like manner, thus,
V(average) = 50/55
V(average) = 0.91m/s
Average velocity for the round trip will then be
V(average) = 0/75, [50+25]
V(average) = 0m/s
Answer:
0.0002°, 0.1691°, 0.338°
Explanation:
Difference between the two line = 5.97 * 10-⁸m
d = 1 / N
N = 5.0 * 10³
d = 2.0 * 10⁴m
nL = Nsin¤
For first order
588.995 * 10-⁹ = 2.0 * 10-⁴ sin ¤
Sin¤ = 2.944*10-³
¤ = sin-¹ 0.002944
¤ = 0.1687°
First order ¤ =
Sin-¹(589.592*-⁹ / 2.0 * 10-⁴)
Sin-¹ (0.002947) = 0.1689°
Angular separation = 0.1689 - 0.1687 = 0.0002°
Second order ¤ = sin-¹ [2 (589.59*10-⁹ / 2.0*10-⁴)] = sin-¹ (0.005895)
Second order ¤ = 0.3378°
Angular difference = 0.3378° - 0.1687° = 0.1691°
Third order ¤ = sin-¹ [3(589.59*10-⁹ /2.0*10-⁴] = 0.5067°
Angular difference = 0.5067° - 0.1687° = 0.338°
W=ΔKE , W=-5000j
KEinitial=(1/2)mv² , KEfinal=0j
ΔKE=-(1/2)mv²
-5000=-(1/2)(100kg)v²
v=10 m/s