Answer:
Answered
Explanation:
a) Two balls are at a distance of L/2 from the axis of rotation and one block at the center. ( center of rod).
therefore,


b) two balls at a distance L/4 at the from the axis and 1 ball at a distance 3L/4 from the from the axis.

= 
b) intervalul de timp t3 in care prin fata sa trece vagonul urmator
Sper că am ajutat!
Answer:
I1 = 0.772 A
Explanation:
<u>Given</u>: R1 = 5.0 ohm, R2 = 9.0 ohm, R3 = 4.0 ohm, V = 6.0 Volts
<u>To find</u>: current I = ? A
<u>Solution: </u>
Ohm's law V= I R
⇒ I = V / R
In order to find R (total) we first find R (p) fro parallel combination. so
1 / R (p) = 1 / R1 + 1/ R2 ∴(P) stand for parallel
R (p) = R1R2 / ( R1 + R2)
R (p) = (5.0 × 9.0) / (5.0 + 9.0)
R (p) = 3.214 ohm
Now R (total) = R (p) + R3 (as R3 is connected in series)
R (total) = 3.214 ohm + 4.0 Ohm
R (total) = 7.214 ohm
now I (total) = 7.214 ohm / 6.0 Volts
I (total) = 1.202 A
This the total current supplied by 6 volts battery.
as voltage drop across R (p) = V = R (p) × I (total)
V (p) = 3.214 ohm × 1.202 A = 3.864 volts
Now current through 5 ohms resister is I1 = V (P) / R1
I1 = 3.864 volts / 5 ohm
I1 = 0.772 A
Answer
given,
mass of the ball = 3 kg
swing in vertical circle with radius = 2 m
work done by the gravity = ?
work done by the tension = ?
Work done by the gravity = - m g Δh
Δ h = 2 + 2 = 4 m
Work done by the gravity =
= -117.6 J
work done by gravity is equal to -117.6 J
Work done by tension will be equal to zero.
Zero because tension is always perpendicular to velocity
work done by tension is equal to 0 J