A.) We use the famous equation proposed by Albert Einstein written below:
E = Δmc²
where
E is the energy of the photon
Δm is the mass defect, or the difference of the mass before and after the reaction
c is the speed of light equal to 3×10⁸ m/s
Substituting the value:
E = (1.01m - m)*(3×10⁸ m/s) = 0.01mc² = 3×10⁶ Joules
b) The actual energy may be even greater than 3×10⁶ Joules because some of the energy may have been dissipated. Not all of the energy will be absorbed by the photon. Some energy would be dissipated to the surroundings.
Answer:
275 kPa
Explanation:
mass of the gas=m=1.5 kg
initial volume if the gas=V₁=0.04 m³
initial pressure of the gas= P₁=550 kPa
as the condition is given final volume is double the initial volume
V₂=final volume
V₂=2 V₁
As the temperature is constant
T₁=T₂=T
=
putting the values in the equation.
=
P₂=
P₂=
P₂=275 kPa
So the final pressure of the gas is 275 kPa.
We are given information:

If we apply Newton's second law we can calculate acceleration:
F = m * a
a = F / m
a = 25000 / 10000
a = 2.5 m/s^2
Now we can use this information to calculate change of speed.
a = v / t
v = a * t
v = 2.5 * 120
v = 300 m/s
Force is being applied in direction that is opposite to a direction in which space craft is moving. This means that final speed will be reduced.
v = 1200 - 300
v = 900 m/s
Formula for momentum is:
p = m * v
Initial momentum:
p = 10000 * 1200
p = 12 000 000
p = 12 *10^6 kg*m/s
Final momentum:
p = 10000 * 900
p = 9 000 000
p = 9 *10^6 kg*m/s
Answer:
Honda won by 0.14 s
Explanation:
We are given that
Distance =S=200 m
Initial velocity of Honda=u=0m/s
Initial velocity of Porsche=u'=0m/s
Acceleration of Honda=
Acceleration of Porsche's=
Time taken by Honda to start=1 s

Substitute the values




Time taken by Honda=11.55 s
Now, time taken by Porsche



Total time taken by Porsche=10.69+1=11.69 s
Because it start 1 s late
Time taken by Honda is less than Porsche .Therefore, Honda won and
Time =11.69-11.55=0.14 s
Honda won by 0.14 s
b) between poles M1 and M2
Explanation:
From the expression, we can deduce that r is the distance between two magnetic poles M1 and M2.
The law of attraction between two magnetic poles states that:
<em> the force of attraction or repulsion between two magnetic poles is a function of the product of the strength of the magnetic poles and the square of the distance between the pole</em>s
Mathematically:
FM = K 
here r is the distance between the poles
FM is the magnetic force between the poles
M1 is the strength of the first magnetic pole
M2 is the strength of the second pole
K is the magnetic field constant
learn more:
magnetic pole brainly.com/question/2191993
#learnwithBrainly