PLS help ASAP I DONT have time to answer this, it also detects if it’s right or wrong.
Answer:
Water flowing rate= (300000kg/s) = (300000l/s)
Explanation:
First with the section of the channel, the depth of the water and the speed of the fluid we can determine the volume of fluid that circulates per second through the channel:
Volume per time= 15m × 8m × (2.5m/s)= 300 m³/s
With this volume of circulating fluid per second elapsed, we multiply it by the density of the water to determine the kilograms or liters of water that circulate through the channel per second elapsed:
Water flowing rate= (300m³/s) × (1000kg/m³)= (300000kg/s) = (300000l/s)
Taking into account that 1kg of water is approximately equal to 1 liter of water.
Power may be defined as the rate of doing work or the rate of using energy. <span> It is the amount of energy consumed per unit time. It is calculated as follows:
P = E / t
P = 480 / 5
P = 96 W <-----OPTION 3
Hope this answers the question. Have a nice day.</span>
Answer:
Sugars...
Explanation:
Several meteorites have been found to carry molecules of sugars that are essential for life. These sugars include Ribose, Arabinose and Xylose. These are found in meteorites that are rich in carbon. These significant discoveries can pave way in finding the origin of life on Earth.
Answer:
A. The pressure denoted as Pa and Pb at the surfaces of A and B in the tube is
PA= Pgas
PB= Patmos
B. The second sketch
C. The gas pressure is
Pgas= Patmos+ rho.g(h2-h1)
= 1atm + rho.g (h2-h1)
Explanation: