Its been some time so i might be wrong but i think the answer is 3 either or 2
E = 0.25 = m*g*h
<span>h = 0.25/(m*g) = 0.25/(0.125*10) = 0.25/1.25 = 1/5 = 0.20 m
I hope this helps you have a great day and im sorry it took so long to get an answer</span>
The heavy stone would produce waves with a higher amplitude, rather than the smaller stone, because since the stone is heaver its going to have a grater impact and displace more water to create a bigger wave.
Answer:
The correct option is;
The graduate cylinder with more water has more thermal energy because it is holding more water molecules
Explanation:
Given that the thermal energy of the system is the energy possessed by the system by virtue of the increased motion of the particles by virtue of a transfer of heat, when the content of the system is heated
The thermal energy, Q is given by the following equation;
Q = Mass, m × The specific heat capacity, C × The change in temperature, ΔT
Given that the graduated cylinder with more water has more mass and therefore, more water molecules, than the cylinder with less water, the cylinder with more water has more thermal energy.