Since this is a distance/time graph, the speed at any time is the slope
of the part of the graph that's directly over that time on the x-axis.
At time t1 = 2.0 s
That's in the middle of the first segment of the graph,
that extends from zero to 3 seconds.
Its slope is 7/3 . v1 = 7/3 m/s .
At time t2 = 4.0 s
That's in the middle of the horizontal part of the graph
that runs from 3 to 6 seconds.
Its slope is zero.
v2 = zero .
At time t3 = 13 s.
That's in the middle of the part of the graph that's sloping down,
between 11 and 16 seconds.
Its slope is -3/5 . v3 = -0.6 m/s .
The correct answer is:
<span>paramagnetism
In fact, paramagnetic materials, when they are placed in a magnetic field, they form an internal magnetic field parallel to the external one and in the same direction. However, unlike ferromagnetic materials, they do not retain their magnetization, so when the external magnetic field is removed, their internal induced magnetic field disappears.</span>
Answer:
option B.
Explanation:
The correct answer is option B.
The phenomenon of the curtains to pull out of the window can be explained using Bernoulli's equation.
According to Bernoulli's Principle when the speed of the moving fluid increases the pressure within the fluid decrease.
When wind flows in the outside window the pressure outside window decreases and pressure inside the room is more so, the curtain moves outside because of low pressure.
Answer:
The answer is 26/98 how i did this is i divided them mulitiplyed well i cant really explain it but im pretty dure its right
Explanation:
Answer:
a). va=17.23
or 38.54 mph
b). v=38.54 mph and limit is 35 mph
c). Completely inelastic
d). Eka=192.967 kJ
Ekt=76.071 kJ
Explanation:

The motion is an inelastic collision so

The force of the motion is contrarest by the force of friction so

Now with the acceleration can find the time and the velocity final that make the distance 7.25m being united

So the velocity final can be find using this time

a).
Replacing in the first equation the final velocity can find the initial velocity



b).

Velocity limit in m/s is 15.646 m/s and the initial velocity is 17.23 m/s
so is exceeding the speed limit in about 1.58 m/s
or in miles per hour
3.5 mph
c).
The collision is complete inelastic because any mass can be returned to the original mass, so even they are no the same mass however in the moment they move the distance 7.25m as a same mass the motion is considered completely inelastic
d).
