Answer:
<h2>
187,500N/m</h2>
Explanation:
From the question, the kinectic energy of the train will be equal to the energy stored in the spring.
Kinetic energy = 1/2 mv² and energy stored in a spring E = 1/2 ke².
Equating both we will have;
1/2 mv² = 1/2ke²
mv² = ke²
m is the mass of the train
v is the velocity of then train
k is the spring constant
e is the extension caused by the spring.
Given m = 30000kg, v = 4 m/s, e = 4 - 2.4 = 1.6m
Substituting this values into the formula will give;
30000*4² = k*1.6²

The value of the spring constant is 187,500N/m
Answer:
If the mass of a star is greater than 3 solar masses, it will create a black hole. If its mass is less, it will create a neutron star.
Explanation:
If a star's gravity is high enough, when it condenses on itself, it will form a black hole. Otherwise, it will create a large amount of highly dense matter, such as a neutron star. It can be said that if the mass of a star is greater than 3 solar masses, it will create a black hole. If its mass is less, it will create a neutron star.
Answer:0.147 N-m
Explanation:
Given
Diameter of Pulley 
radius 
mass of first object 
mass of second object 
Now both masses will exert a torque a on Pulley
Torque due to first Pulley 

Torque due to second mass on Pulley 

Total Torque by masses 

so we need to apply a torque of magnitude 0.147 N-m opposite to the direction of
A falling raindrop
Kinetic energy and potential energy are both applied when a body or object is falling.
Answer:
2.08 kg
Explanation:
We can solve the problem by using Newton's second law:

where
F is the net force acting on an object
m is the mass of the object
a is its acceleration
In this problem, the ball is kicked with a force of F=13.5 N, and its acceleration is a=6.5 m/s^2, therefore we can re-arrange the equation to find the mass of the ball, m:
