Answer:

Explanation:
We are given that
Initial velocity=u=18ft/s
Final velocity,v=38ft/s
Time=t=3 s
We have to find the average acceleration over that 3 s period.
We know that
Average acceleration,a=
Using the formula
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Hence, the average acceleration=
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to the Force from Hooke's law, the force since Newton's second law and the potential elastic energy.
Since the forces are balanced the Spring force is equal to the force of the weight that is


Where,
k = Spring constant
x = Displacement
m = Mass
g = Gravitational Acceleration
Re-arrange to find the spring constant



Just before launch the compression is 40cm, then from Potential Elastic Energy definition



Therefore the energy stored in the spring is 63.72J
Answer
given,
net charge = +2.00 μC
we know,
1 coulomb charge = 6.28 x 10¹⁸electrons
1 micro coulomb charge = 6.28 x 10¹⁸ x 10⁻⁶ electron
= 6.28 x 10¹² electrons
2.00 μC = 2 x 6.28 x 10¹² electrons
= 1.256 x 10¹³ electrons
since net charge is positive.
The number of protons should be 1.256 x 10¹³ more than electrons.
hence, +2.00 μC have 1.256 x 10¹³ more protons than electrons.
Answer:
Distance: 4.6km Displacement= -0.2km
Explanation:
Total distance: 1.5+2.4+0.7= 4.6 km
Displacement: 1.5-2.4+0.7= -0.2km
The displacement may also be 0.2km, it just depends on if it wants it negative or not.
Answer:

Explanation:
B = Magnetic field = 
d = Diameter of loop = 16 cm
r = Radius = 
i = Current
= Vacuum permeability = 
The magnetic field of a loop is given by

The current needed to produce such a field at the center of the loop is 