<span>By algebra, d = [(v_f^2) - (v_i^2)]/2a.
Thus, d = [(0^2)-(15^2)]/(2*-7)
d = [0-(225)]/(-14)
d = 225/14
d = 16.0714 m
With 2 significant figures in the problem, the car travels 16 meters during deceleration.</span>
Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230
<h2><u>Answer:</u></h2>
The simulation kept track of the variables and automatically recorded data on object displacement, velocity, and momentum. If the trials were run on a real track with real gliders, using stopwatches and meter sticks for measurement, the data compared by the following statements:
1. (There would be variables that would be hard to control, leading to less reliable data.)
3. (Meter sticks may lack precision or may be read incorrectly.)
4. (Real glider data may vary since real collisions may involve loss of energy.)
5. (Human error in recording or plotting the data could be a factor.)
Force, newtons 3rd law of motion stated for every action there is an equal and opposite reaction
Answer:
The minimum riding speed relative to the whistle (stationary) to be able to hear the sound at 21.0 kHz frequency is 15.7 m/s
Explanation:
The Doppler shift equation is given as follows;

Where:
f' = Required observed frequency = 20.0 kHz
f = Real frequency = 21.0 kHz
v = Sound wave velocity = 330 m/s
= Observer velocity = X m/s
= Source velocity = 0 m/s (Assuming the source is stationary)
Which gives;

330 -
= (20/21)*330
= 330 - (20/21)*330 = 15.7 m/s
The minimum riding speed relative to the whistle (stationary) to be able to hear the sound at 21.0 kHz frequency = 15.7 m/s.